Глосарій з інформатики

Алгоритм – чітко задана послідовність кроків, які мають бути виконані для розв’язання завдання.
Адміністратори - люди, які мають найвищий рівень доступу на всьому форумі. Вони можуть змінювати будь-які налаштування форуму, змінювати рівні користувачів, забороняти певним учасникам відвідувати форум, створювати групи користувачів, призначати модераторів та інше. Також вони мають повні модераторські права у всіх форумах.
Архіватор – це програма, що здійснює упакування одного і більш файлів в архів або серію архівів, для зручності переносу або збереження, а також розпакування архівів. Більшість архиваторів використовують стиснення без втрат для зменшення розміру архіву. Найпростіші архіватори просто послідовно поєднують вміст файлів в архів. Стиснення даних, як правило, відбувається значно повільніше, ніж зворотна операція. Характеристики архіваторів:1) за ступенем стиснення; 2) по швидкості стиснення. Характеристики архіваторів - зворотньо залежні величини. Тобто, чим більша швидкість стиснення, тим менша ступінь стиснення, і навпаки. Знаходження для будь-якого вхідного файлу програми найменш можливого розміру є алгоритмічно нерозв’язною задачею, тому “ідеальний” архіватор неможливий.
Варез — комерційна програма, що поширюється безкоштовно (рідше - на носіях за символічну плату) незаконним шляхом без дозволу автора. Обов'язково містить зміни і/або доповнення, що дозволяють використовувати її безкоштовно. Джерелами варезу можна назвати "варезні сайти", тобто сайти, що спеціалізуються на зломі ліцензійного ПЗ і його подальшому розповсюдженні, також IRC-мережі і Usenet. Варез створюється програмістами-ентузіастами без переслідування вигоди. Існують цілі колективи програмістів, що займаються зломом ПЗ, наприклад "TEAM ROR", "Team EQUiNOX", "BEAN", "SSG" та інші. З погляду законодавства багатьох країн виготовлення і розповсюдження вареза є кримінальним злочином.
Домен Windows – це група комп'ютерів однієї мережі, що мають єдиний центр (який називається контролером домена), що використовує єдину базу користувачів (тобто облікові записи знаходяться не на кожному окремо комп'ютері, а на контролері домена, т.зв. мережний вхід у систему), єдину групову і локальну політику, єдині параметри безпеки (стосовно до томів з файловою системою NTFS), обмеження часу роботи облікового запису та інші параметри, що значно спрощують роботу системного адміністратора організації, якщо в ній експлуатується велике число комп'ютерів.
Ергономіка, ергономія (від грец. Έργον – робота і νόμος – закон) - Наука, що вивчає допустимі фізичні, нервові та психичні навантаження на людину в процесі праці, проблеми оптимального пристосування навколишніх умов виробництва для ефективної праці.
Тренаж (від англ. train – виховувати, навчати) - Тренування, а також комплекс вправ для тренування в чому-небудь.
Тренажер (від тренаж) - Моделюючий пристрій для опрацювання робочих навичків або тренування льотчиків і космонавтів.
Інформатика - це наука, яка вивчає закони i методи накопичення, опрацювання i передачi iнформацiї в природних, технiчних i соцiальних системах з використанням комп’ютерної техніки.
Iнформацiя - це данi про явища, процеси та предмети навколишнього середовища.
Інсталяція - це процес установки програмного забезпечення на комп’ютер користувача. Виконується особливою програмою (пакетним менеджером), що є присутнім в операційній системі (наприклад, RPM і APT у Linux, Windows Installer у Microsoft Windows), або ж певним засобом установки, який входить до складу самого програмного забезпечення. В операційній системі GNU дуже поширене використання системи GNU toolchain і її аналогів для компіляції програмного забезпечення безпосередньо перед установкою.
Internet — це мережа комп’ютерів та комп’ютерних мереж. Internet — це джерело інформації, яка постійно змінюється та розширюється. З часу створення в 60-х роках кількість комп’ютерів, підключених до Internet, неухильно зростає, і тепер "павутина" використовується мільйонами людей як у комерційних і державних організаціях, так і індивідуально. Головною ознакою Internet є використання протоколу TCP/IP.
Комп’ютерна мережа — це сукупність комп’ютерів і периферійного обладнання, об'єднаних між собою каналами передачі даних.
Обчислювальна мережа — це складний комплекс взаємозалежних програмних і апаратних компонентів, що узгоджено функціонують.ЛОМ (локальна обчислювальна мережа) - це сукупність комп'ютерів, кабелів, мережевих адаптерів, що працюють під управлінням мережевої операційної системи і прикладного програмного забезпечення. Для мережевоїкомп'ютерної системи часто використовується абревіатура NOS (Network Operating System).Робоча група (або просто група) - спеціально створені об'єднання користувачів за рівнем доступу, інтересами і т.д. Кожен учасник може належати до кількох груп, а кожна група може мати власні рівні доступу. Це дозволяє легше надавати модераторські права чи обмежувати доступ до певних форумів.
Модератори - люди, які постійно стежать за дотриманням порядку на форумах. Вони мають права редагувати, знищувати повідомлення, блокувати, розблоковувати, переносити, розділяти теми та виконувати інші привілегійовані функції у певних форумах.
Кібернетика - це наука про загальні закони керування множиною взаємозв'язаних об'єктів, кожний з яких здатен сприймати, запам'ятовувати й переробляти інформацію.
Повідомлення – це різні форми подання якої-небудь інформації.
Програма - план дiй, який пiдлягає виконанню певним виконавцем.
Програмування – це розробка програм для різних обчислювальних і керуючих пристроїв.
Сутність програмування - це здатність перетворювати відомі можливості комп’ютера в нову функцію або продукт.
Програміст - це висококваліфікований спеціаліст, який створює комп’ютерні програми.
Модель - це сукупність найважливіших властивостей об'єкта, процесу, явища, яка визначається метою її створення і може мати різні форми вираження.
Моделювання – це процес створення і дослідження моделі.
Матеріальна модель - це реальна, фізично існуюча модель, тобто така, яку можна побачити та поторкати.
Нематеріальна модель - описує властивості оригінала, тобто є сукупністю певної інформації.
Інтерфейс – це прості та зручні засоби взаємозв’язку між користувачем та програмою.
Інформаційна модель – це модель, що описує інформаційні процеси, або модель, що містить інформацію про властивості й стан об’єктів, процесів, явищ.
Комп’ютерна модель – це модель, реалізована за допомогою програмних засобів.
Криптографія – наука про способи перетворення інформації (шифрування) з метою її захисту.
Макрос – це записана під певним іменем послідовність дій (або команд). Записаний макрос можна викликати із основного меню при допомозі кнопки на панелі інструментів або на робочій області, а також комбінації клавіш. Макрос, як правило, записується на мові програмування Visual Basic for Applications. Текст макроса можна викликати для редактування.
Події - повідомлення, що розсилаються об’єктом передплатникам (різним елементам програм) при певній зміні стану об’єкта.
Хакери – це народ, який вламується в систему заради забави, не роблячи при цьому відчутної шкоди комп’ютерам. Хакери вриваються в систему, оглядаються, і потім пробують зламати навіть більш безпечну систему. Вони не роблять прибуток з хакінга.
Кракери – це так звані погані хакери. Ці люди нападають на систему й знищують цінні дані або крадуть програмне забезпечення з метою його подальшого платного поширення.
Фрикери – це народ, який займається хакінгом на телефонних лініях з метою одержання безкоштовної телефонної розмови з будь-якою точкою світу.
Шум - це невпорядковані коливання різної фізичної природи, які відрізняються складністю тимчасової і спекторальної структури. Під акустичним шумом розуміють різного роду небажані перешкоди сприйняттю мовлення, музики і т.д. Джерелами акустичного шуму можуть бути будь-які коливання у твердих, рідких і газоподібних середовищах. Основні джерела шуму - різні двигуни і механізми. Радіовекторні шуми - це випадкові коливання струмів і напруг в радіоелектронних пристроях. Досить часто шум являє собою суміш випадкових і періодичних коливань. В ряді випадків шумометр використовують як джерело інформації. Наприклад, у військово-морській техніці по шуму, який створюється на ходу підводними човнами і надводними кораблями, їх знаходять і переміщують, в радіоастрономії по шуму в певних діапазонах частот досліджують радіовипромінення зірок. Шумоподібні сигнали застосовуються в радіо й акустичній техніці для різноманітних вимірювань.
Форматування – це процес розбивки диска на сектори і доріжки засобами операційної системи. У процесі форматування створеним доріжкам і секторам присвоюються номери. Якщо при форматуванні на поверхні диска виявляються дефектні місця, то на них буде поставлена певна електронна мітка, і на них надалі інформація не записуватиметься.
Фрагментація — це явище, при якому в процесі вилучення і перезапису файлів через деякий час на диску утворюється багато порожніх кластерів, а також багато файлів, записаних в кластерах на різних ділянках диска. Це сильно уповільнює пошук/завантаження файлів і призводить до додаткового спрацювання дисководу.
Дефрагментація — це оптимізація дискового простору, упорядкування кластерів, які належать одному файлу.
Кластер — це група логічно послідовних секторів на диску. Практично всі файли на диску зберігаються у вигляді ланцюжків кластерів.

Складові ПК
Оперативна пам'ять – це основна пам'ять ПК, призначена для збереження поточних даних і виконуваних програм, а також копій окремих модулів ОС
Драйвер – програма, призначена для керування пристроями, що входять до складу ПК.
Контролер – це пристрій керування периферійним устаткуванням.
Інтерфейс - апаратна чи програмна система сполучення об’єктів з різними характеристиками.
Призначення відеосистеми ПК – відображати на екрані монітора відеодані, надані комп'ютером, чи інформацію, що вводиться з клавіатури.
Відеосистема ПК – складається з відеоадаптера (графічної плати) і дисплея (монітора).
Відеоадаптер – це пристрій, що керує процесом висновку на екран дисплея текстової інформації і графічних зображень.
Акселератор – спеціалізований графічний співпроцесор, орієнтований на виконання графічних операцій.
Дисплей – пристрій візуалізації текстової і графічної інформації, що вводиться користувачем чи виведеної комп'ютером.
Утиліта – допоміжна програма для розширення можливостей ОС і обслуговування обчислювального процесу.
База даних - це набір організованої певним чином і зв'язаної між собою інформації про деякий об’єкт, у якій забезпечується пошук цієї інформації.

Інтернет
Internet – це назва великої розгалуженої міжнародної глобальної мережі, що поєднує десятки мільйонів користувачів.
Мережа Internet виникла з проекту, розгорнутого в 1969 році Агентством перспективних досліджень і розробок (АRPA) Міністерства оборони США, що носив мережу ARPANET, ця мережа була створена для надання допомоги науковим співробітникам лабораторій, військових організацій в обміні інформацією, а також як засіб зв'язку на випадок нанесення по США ядерного удару.
У 1974 році Роберт Кен, один з розроблювачів мережі ARPANET, і учений Винтон Серф запропонували комплект протоколів TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internrt Protocol) - комплект протоколів керування передачею/мережевий протокол.)
У 1983 році Агентство зв'язку Міністерства оборони США прийняло рішення про використання протоколів TCP/IP на всіхкомп'ютерах, розташованих у вузлах мережі ARPANET. У той же час мережа ARPANET була розділена на дві мережі, одна з яких MILNET була орієнтована на військову галузь, а інша частина призначалася для досліджень в області мережевих технологій. Цей рік і прийнятий вважати роком народження мережі Internet, хоча окремі мережні підключення мали місце ще в 1980 році.
Таким чином, протоколи TCP/IP з'явилися стандартами, на базі яких стала розвиватися величезна мережа. До мережі постійно додавалися нові шлюзи і мережі, у той час як первісне ядро залишався незмінним.
Шлюз – електронний пристрій і відповідне програмне забезпечення, призначений для організації зв'язку між двома різнорідними мережами.
Маршрутизатор – мережевий пристрій, що аналізує кожен пакет даних, що надходить на його вхід і визначальне маршрут для передачі пакета в пункт призначення.
Вузол мережі – це будь-який пристрій (комп'ютер, модем, маршрутизатор, принтер, шлюз, концентратор і т.д.) у який встановлена мережева карта.
Протокол – це сукупність чітко сформульованих правил, що дотримуються при організації взаємодії і передачі даних як між окремими мережевими вузлами, так і на одному мережевому вузлі.
Пакет – це інформаційний блок (група байтів), що мають точно визначену структуру. У пакет входить заголовок зі зведеннями про маршрут доставки даних за адресою пункту призначення, власне дані, призначені для контролю повідомлення
Для того щоб дані потрапили в пункт призначення, вони передаються не єдиним потоком, а розбиваються на кілька частин, оформлених у так називані пакети.
Пакети стікаються в шлюзи Інтернет від різних ПК із різними ОС, що знаходяться в різних мережевих системах. Пакети, що попадають у вузол Інтернет, перемішані між собою, тому вузол повинний розібратися, до яких даних відноситься пакет і куди його варто направити. Мережеві маршрутизатори, через які проходять пакети, аналізують заголовки пакетів і передають їх наступному вузлу, що знаходиться на шляху просування пакета до місця призначення. Таким чином, мережеві вузли направляють пакети по тих маршрутам, що зазначені в заголовках.

Accelerated Graphics Port (AGP)
Високопродуктивне з'єднання на рівні системних компонентів комп'ютера для відеоприскорювачів, що інтенсивно працюють з тривимірною графікою.
Accessibility - спеціальні можливості
Засоби, що спрощують використання комп'ютера особам з фізичними вадами
Active channel (активний канал)
Web-вузол, автоматично доставляє певне "зміст" на комп'ютер користувача за заданим розкладом.
Active Desktop - робочий стіл Active Desktop
Метафора єдиного інтерфейсу, який інтегрує робочий стіл Windows з браузером Internet Explorer і надає уніфікований доступ до Web і локальним додаткам.
Active Setup
Додаток, що збирає інформацію про клієнтському комп'ютері перед завантаженням будь-яких оновлень або компонентів через Internet Explorer і надалі "інтелектуально" використовує цю інформацію для управління процесом завантаження та установки.
ActiveX
Збірний термін, що відноситься до групи технологій Microsoft, які дозволяють створювати інтерактивне інформаційне наповнення для Web. Ці технології незалежні від конкретної мови програмування і забезпечують взаємодію в мережевому середовищі програмних компонентів, написаних на різних мовах. Ключові технології - COM і DCOM.
Address class (клас адрес)
Критерій диференціації мереж різних масштабів. Клас мережі можна визначити по першому октету її IP-адреси.
Address Resolution Protocol (ARP)
Протокол для визначення Ethernet-адреси хоста по його Інтернет-адресою.
Advanced Configuration and Power Interface (ACPI)
Системний інтерфейс, що надає стандартний спосіб управління електроживленням і доступу до PnP-функцій апаратних компонентів комп'ютера. ACPI дозволяє материнській платі повідомляти Windows про конфігурацію своїх пристроїв і підтримуваному апаратному інтерфейсі контролю електроживлення. Це дає можливість операційній системі автоматично включати і вимикати не тільки стандартні пристрої (приводи CD-ROM, мережеві плати, жорсткі диски та принтери), а й побутову техніку, підключену до комп'ютера (відеомагнітофони, телевізори, телефони та стереосистеми).
Advanced Power Management (APM)
Програмний інтерфейс (певний Microsoft і Intel) між апаратно-специфічним програмним забезпеченням, яке керує електроживленням (наприклад, BIOS), і відповідним драйвером операційної системи.
Architecture - архітектура
Структура всієї комп'ютерної системи або окремих її частин. Також відноситься до системного програмного забезпечення.
BIOS
Basic Input / Output System (базова система вводу / виводу). Набір підпрограм, що працюють безпосередньо з апаратними засобами комп'ютера і забезпечують передачу інформації між окремими елементами системи - пам'яттю, дисковими пристроями, відеоадаптером і т. д.
BIOS Parameter Block (BPB)
Блок параметрів BIOS - інформація, розміщена в завантажувальному секторі і містить фізичні характеристики конкретного диска, які MS-DOS і Windows використовують при пошуку певної ділянки на цьому диску.
Boot sector - завантажувальний сектор
Перший сектор на логічному диску, що містить код, який необхідний для завантаження даних з цього диску, а також специфічну інформацію і рядки повідомлень про помилки. У FAT32 займає два сектори на диску.
Browser (браузер)
Клієнтське програмне забезпечення для навігації та доступу до інформації в Інтернеті та інтрамережі. Браузер інтерпретує HTML-код і відображає інформацію на дисплеї. Приклад популярного браузера - Microsoft Internet Explorer.
Bus (шина)
Набір апаратних каналів передачі даних між компонентами комп'ютерної системи.
CD-ROM
Compact Disc Read-Only Memory (компакт-диск - пам'ять тільки для читання). Носій інформації, записаної оптичними методами за допомогою лазера.
Clean installation ("чиста" установка)
Установка операційної системи на новий комп'ютер або тільки що відформатований жорсткий диск.
Cluster (кластер)
Певна кількість секторів, группіруемих командою format. Кількість секторів, що включаються в кластер, залежить від розміру логічного диска. Кластер є мінімальною одиницею дискового простору, що виділяється файлу при його запису на диск.
Codec (кодек)
Технологія компресії / декомпресії даних, вживана при обробці оцифрованого відео і стереозвуку.
Cookie (файл "cookie")
Засіб, визначене в протоколі HTTP і дозволяє серверу або сценарієм відстежувати статистичну інформацію про клієнтської робочої станції. Іншими словами, файл "cookie" - це набір даних, де зазначається факт відвідування користувачем небудь Web-сторінки. Ця інформація дозволяє враховувати, як даний користувач налаштував ту чи іншу Web-сторінку, які покупки зроблені ним на Web-вузлі і скільки разів він його відвідував.
DirectX
Низькорівневий API, який надає інтерфейси, що працюють в режимі користувача, для ігрових та інших вимогливихмультимедійних програм. DirectX забезпечує прямий доступ до апаратних сервісів і використовує переваги апаратно прискорених функцій (або емулює такі функції програмно, якщо відповідної апаратної підтримки немає).
DVD
Оптична дискова пам'ять для зберігання звукових, відео-і комп'ютерних даних.
FAT file system - файлова система FAT
Файлова система, заснована на підтримуваної операційною системою таблиці розміщення файлів (File Allocation Table, FAT), яка дозволяє відслідковувати стан різних ділянок дискового простору.
FAT32
Удосконалена файлова система FAT, підтримуюча великі жорсткі диски і більш ефективно використовує дисковий простір.
Internet Explorer
Програма-браузер для перегляду сайтів.
Internet Protocol (IP)
Частина TCP / IP, що відповідає за адресацію і відправку TCP-пакетів по мережі.
Internet Protocol Control Protocol (IPCP)
Протокол, використовуваний для налаштування, включення або відключення модулів IP на обох сторонах каналу.
Password - пароль
Унікальна рядок символів, необхідна при реєстрації або спробі доступу до захищених ресурсів або сервісів.
Protocol - протокол
Набір правил і угод, за якими два комп'ютери обмінюються повідомленнями по мережі. Мережне програмне забезпечення зазвичай реалізує багаторівневу структуру протоколів, де кожен протокол більш високого рівня базується на протоколі попереднього, більш низького рівня. Разом з Windows постачаються NetBEUI, TCP / IP і IPX / SPX-сумісні протоколи.
UNIX
Розрахована на багато, багатозадачна операційна система. Спочатку розроблена Кеном Томпсоном і Денисом Річі в лабораторіях AT & T Bell Laboratories в період з 1969 по 1973 роки для використання на мінікомп'ютерах; UNIX з часом перетворилася на комплексну, потужну операційну систему, причому найбільш помітним її властивістю стала портативність - можливість перенесення на інші платформи - по Унаслідок того, що вона написана на мові Сі. UNIX широко використовується як мережна операційна система, особливо при роботі з Інтернет.
USB
Universal Serial Bus. Двосторонній послідовний інтерфейс, що допускає динамічне підключення до комп'ютера периферійних пристроїв (ігрових контролерів, сканерів, клавіатур та інших пристроїв введення-виведення).


/Files/images/7337.gif
/Files/images/k-book-slov-ua.jpg

Тлумачний словник з інформатики



Немає коментарів:

Дописати коментар