Мета:
- освітня: закріплювати знання про пропорцію, основну властивість
пропорції; виробляти вміння і відпрацьовувати стійкі навички розв’язування
рівнянь на основі властивостей пропорції; формувати вміння розв’язувати задачі
з допомогою рівнянь;
- розвиваюча: використовувати міжпредметні зв’язки для формування в
учнів цілісного уявлення про систему знань, надавати школярам можливості
самооцінки, розвивати вміння аналізувати ситуацію з різних боків, творчі
здібності, гнучкість мислення;
- виховна: виховувати інтерес до вивчення математики, прищеплювати
інтерес до зберігання свого здоров’я, показати значення вітамінів для здоров’я
людини; виховувати культуру математичного мовлення, математичних записів,
активність учнів, увагу.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Обладнання: комп’ютер, проектор, роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
ІІ. Мотивація навчання. Повідомлення теми і завдань уроку.
Я розповім вам казку. В далекому королівстві Математики влаштували конкурс
Міс Чарівність. Всі жителі отримали запрошення і поспішили на свято, щоб
показати свої властивості і здобути перемогу.
Першою на сцену вийшла Сума і продемонструвала властивості
а + в = в + а (переставна)
(а + в) + с = а + (в + с) (сполучна)
Назвіть ці властивості.
Потім виступила Множення, демонструючи свою особливу властивість
( а + в )·с = а·с + в·с
(розподільна)
Назвіть цю властивість.
Ще свої властивості спробувала продемонструвати різниця
а – ( в + с ) = а – в – с (віднімання
суми від числа)
( а + в ) – с = а – с + в (віднімання
числа від суми)
Що це за властивості?
Аж раптом вийшла ще одна гостя
а : b = с : d
-
Як
ми її називаємо? (пропорція)
-
З
чого складається пропорція? (пропорція складається з чисел, які
називають членами пропорції)
-
Чому
члени пропорції у різному кольорі? (одним кольором записано середні члени
пропорції, іншим – крайні члени пропорції)
Стала демонструвати пропорція свої властивості. Оп! І стали члени пропорції
на плечі один одному і утворилася правильна рівність

Оп!
Помінялися місцями і знову правильна рівність 

Оп!
Ще раз помінялися місцями і знову правильна рівність 

І нарешті стали в ряд і утворилася рівність двох добутків
a · d = b · c
-
Як
називається ця властивість? (основна
властивість пропорції)
-
Сформулюйте
її (добуток
крайніх членів пропорції дорівнює добутку її середніх членів)
Всі зааплодували і одноголосно визнали: Пропорційність – Міс Чарівність.
Отже тема уроку: «Розв’язування
рівнянь на основі властивості пропорції».
Спрогнозуйте мені, чим ми будемо займатися сьогодні? (відповіді дітей)
На попередньому уроці ми розпочали вивчати дану тему, розв’язувати
рівняння, задачі за допомогою пропорції і склали алгоритми розв’язування
рівнянь та задач. Завдання сьогоднішнього уроку: закріпити вивчене,
попрактикуватися ще розв’язувати рівняння та задачі на основі властивостей
пропорції і «відкрити» щось нове та цікаве для себе.
А щоб вам було цікавіше ми будемо рухатись по зупинкам.
Перша зупинка «ДОМАШНЯ»
За допомогою сигнальних карток перевіряємо правильність виконання Д/З.
№ 615, 617, 628.
Зупинка «УСНИЙ РАХУНОК»
-
З
даних чисел 3, 21, 2, 14 складіть пропорції
21 : 3 = 14 : 2 2 : 3 = 14 : 21 3 : 21 = 2 : 14
-
Перевірити,
використовуючи основну властивість пропорції, чи ця пропорція істинна 5 : 3 = 20 : 12 6 : 9 = 4 : 5 2 : 3 = 8 : 12
-
Розв’язати
рівняння: 5 : 4 = 25 : у
у = 20
Зупинка «ПІЗНАВАЛЬНА»
-
Давайте
повторимо, як розв’язували останнє рівняння.
1. Записати
рівняння у вигляді двох добутків
2. Знайти
невідомий множник
-
Нагадайте,
як розв’язувати рівняння, якщо в ньому є вираз в дужках?
Розкрити
дужки, використовуючи розподільну властивість множення
-
Біля
дошки працюють …
1)
х
: 9 = 4 : 6
2) 5 : х = 20 : 12
3)

4)
5)
6) 



-
На
місцях № 115 стр. 18 збірник задач Мерзляк
(після закінчення виконання
завдання самоперевірка – відповіді на слайді)
-
Відклали
ручки. «Австралійській дощ».
Зупинка «ДОСЛІДНИЦЬКА»
-
Чи
можемо ми розв’язувати задачі з допомогою рівнянь на пропорцію?
-
А
з чого почнемо?
1. Записуємо
скорочену умову задачі у вигляді пропорції
2. Складаємо
рівняння на пропорцію
3. Розв’язуємо
дане рівняння
4. Знаходимо
невідомий множник.
Щоб бути здоровим, необхідно правильно харчуватися. Дійсно деякі хвороби
розвиваються через недостачу живильних речовин – вітамінів. Виключно важливим є
вітамін С. У великих кількостях він міститься в плодах шипшини, чорної
смородини, в яблуках, капусті тощо. Окрім овочів та фруктів багато вітаміну С
міститься в хвої сосни, приблизно в 7 разів більше, ніж в лимонах.
Задача 1.
У 100 грамах чорної смородини міститься приблизно 250 міліграмів вітаміну
С. Визначте вміст вітаміну С в грамах на 1 кг чорної смородини.
Нехай х мг – вміст вітаміну С.
100 г смородини – 250 мг вітаміну
1000 г смородини – х мг вітаміну


Вирішимо
завдання про капусту. У капусті (свіжої або квашеної) міститься велика
кількість вітаміну С.
Задача
2.
Капуста
при засолці втрачає 20% своєї маси. Чи досить купити 12 кг свіжої капусти, щоб
квашеної капусти вийшло 10 кг ?
12
кг капусти – 100%
х
кг капусти – 80%

х =
(кг) капусти
вийде.

у кг капусти – 100%
10 кг капусти – 80%


Відповідь:
не досить, а потрібно купити 12,5 кг свіжої капусти.
-
Діти,
ми розв’язували рівняння, задачі використовуючи основну властивість пропорції.
А тепер нове завдання: використовуючи пропорцію скласти до неї задачу:
.

Зупинка
«САМОСТІЙНА»
Розтуліть,
будь ласка, свою ліву долоню і покладіть на неї той досвід, з яким ви прийшли
сьогодні на урок. Відчуйте вагомість вашого досвіду, його цінність та
значимість для вас. А тепер покажіть, будь ласка, свою праву долоню і покладіть
на неї ту інформацію і той досвід, який ви здобули сьогодні. Відчуйте, чим є
для вас цей досвід та його цінність. І коли я скажу: «Готово! Давай!» - ви
з’єднаєте дві долоні разом – об’єднаєте два досвіди минулий і сьогоднішній, і
починайте виконувати самостійну роботу.
Отже,
Готово! Давай!
Передали
листочки з розв’язками. Я перевірю і кожен отримає свої бали.
А
зараз згадайте свої прогнози. Справдились вони чи ні?
Вправа
«Незакінчене речення» « на уроці я навчився…», « мене здивувало..»…
Немає коментарів:
Дописати коментар